E-Switch KO128E2007
KO128E2007 picture photo
Mfg. Part Number
KO128E2007
Brief Description
SWITCH KEYLCK MOM SPST 4A 90DEG
Datasheet Download
KO128E2007.pdf
Availability of KO128E2007
QUANTITY
KO128E2007 Order Process
Ship out your order
Specifications of KO128E2007
Internal Part NumberEIS-KO128E2007
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKO Series RoHS Cert of Compliance
SeriesKO
CircuitSPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-Mom
Contact TimingNot Specified
Current Rating4A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlat Key
Key Removable Positions1 only
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.00mm Dia
Features-
Depth Behind Flange40.50mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KO128E2007
Related LinksKO128, KO128E2007 Datasheet, E-Switch Distributor
KO128E2007 Details Description
Related parts for KO128E2007
RES SMD 360K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf