FFF KP05215100J0G
KP05215100J0G picture photo
Mfg. Part Number
KP05215100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
1016 TB RIS CLA BACK/R
Datasheet Download
KP05215100J0G.pdf
Availability of KP05215100J0G
QUANTITY
KP05215100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KP05215100J0G
Internal Part NumberEIS-KP05215100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,025
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKP
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.400" (10.16mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current65A
Voltage300V
Wire Gauge6-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-
Housing Material-
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - Plating-
Torque - Screw1.32 Nm (11.7 Lb-In)
Screw ThreadM4.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP05215100J0G
Related LinksKP0521, KP05215100J0G Datasheet, FFF Distributor
KP05215100J0G Details Description
Related parts for KP05215100J0G
DIP CABLE - HDP16S/AE16M/HDP16S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT CAN 64K MEM 100-LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 100 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 3.65M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
K8352C TOOL KIT datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 1.5X1.5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf