FFF KP12215100J0G
KP12215100J0G picture photo
Mfg. Part Number
KP12215100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
1016 TB RIS CLA BACK/R
Datasheet Download
KP12215100J0G.pdf
Availability of KP12215100J0G
QUANTITY
KP12215100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KP12215100J0G
Internal Part NumberEIS-KP12215100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,007
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKP
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.400" (10.16mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current65A
Voltage300V
Wire Gauge6-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-
Housing Material-
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - Plating-
Torque - Screw1.32 Nm (11.7 Lb-In)
Screw ThreadM4.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP12215100J0G
Related LinksKP1221, KP12215100J0G Datasheet, FFF Distributor
KP12215100J0G Details Description
Related parts for KP12215100J0G
IC Z8 4K OTP 16MHZ W/ADC 28-PLCC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC COMPANION SMART 38-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf