Vishay/BCcomponents KP1830168011W
KP1830168011W picture photo
Mfg. Part Number
KP1830168011W
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 680 PF 1% 100VDC AXIAL
Datasheet Download
KP1830168011W.pdf
Availability of KP1830168011W
QUANTITY
KP1830168011W Order Process
Ship out your order
Specifications of KP1830168011W
Internal Part NumberEIS-KP1830168011W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP 1830
Packaging*
Capacitance680pF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP1830168011W
Related LinksKP1830, KP1830168011W Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
KP1830168011W Details Description
Related parts for KP1830168011W
TVS DIODE 85VWM 143.85VC SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 100V SCREW datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8WSON datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
MED. ALLIGATOR CLIP INSUL. W/M4 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf