Vishay/BCcomponents KP1836147134
KP1836147134 picture photo
Mfg. Part Number
KP1836147134
Brief Description
CAP FILM 470 PF 5% 1600VDC AXIAL
Datasheet Download
KP1836147134.pdf
Availability of KP1836147134
QUANTITY
KP1836147134 Order Process
Ship out your order
Specifications of KP1836147134
Internal Part NumberEIS-KP1836147134
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP1836
Packaging*
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP1836147134
Related LinksKP1836, KP1836147134 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
KP1836147134 Details Description
Related parts for KP1836147134
CONN HEADER VERT .100 9POS 30AU datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 600MW datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 24POS VERT SMT datasheet.pdf
BCL-20516 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .100 STR datasheet.pdf