Vishay/BCcomponents KP1836147134W
KP1836147134W picture photo
Mfg. Part Number
KP1836147134W
Brief Description
CAP FILM 470 PF 5% 1600VDC AXIAL
Datasheet Download
KP1836147134W.pdf
Availability of KP1836147134W
QUANTITY
KP1836147134W Order Process
Ship out your order
Specifications of KP1836147134W
Internal Part NumberEIS-KP1836147134W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP1836
Packaging*
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP1836147134W
Related LinksKP1836, KP1836147134W Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
KP1836147134W Details Description
Related parts for KP1836147134W
FIXED IND 1.2MH 200MA 2.65 OHM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS DOUBLE CRIMP datasheet.pdf
CABLE BNC MALE W/O BOOT 96" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FPGA 328 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
RES 74.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT PIN datasheet.pdf