Vishay/BCcomponents KP1836147135W
KP1836147135W picture photo
Mfg. Part Number
KP1836147135W
Brief Description
CAP FILM 470 PF 10% 1600VDC AXIA
Datasheet Download
KP1836147135W.pdf
Availability of KP1836147135W
QUANTITY
KP1836147135W Order Process
Ship out your order
Specifications of KP1836147135W
Internal Part NumberEIS-KP1836147135W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP1836
Packaging*
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP1836147135W
Related LinksKP1836, KP1836147135W Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
KP1836147135W Details Description
Related parts for KP1836147135W
CAP FILM 0.33UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 7 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .127M 35POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 5W T18 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
IC CURRENT SENSOR 8TISON datasheet.pdf
XMITTER KEYFOB 418MHZ 4 BUTTON datasheet.pdf