TDK-Lambda Americas, Inc. KPSA153R3
KPSA153R3 picture photo
Mfg. Part Number
KPSA153R3
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
PWR SPLY BRD MNT 3.3V 3A 10W
Datasheet Download
KPSA153R3.pdf
Availability of KPSA153R3
QUANTITY
KPSA153R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSA153R3
Internal Part NumberEIS-KPSA153R3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelKPSA15.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesKPSA
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
Power Supply TypeSwitching (Open Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Efficiency75%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.75" L x 1.77" W x 0.79" H (69.9mm x 45.0mm x 20.1mm)
Power (Watts) - Max10W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCE, CSA, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSA153R3
Related LinksKPSA, KPSA153R3 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
KPSA153R3 Details Description
Related parts for KPSA153R3
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS STR datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 20POS SMD GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU USB OTP-16K-QFN32 datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf