ITT Cannon, LLC KPSE00B18-32S
KPSE00B18-32S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00B18-32S
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KPSE00B18-32S.pdf
Availability of KPSE00B18-32S
QUANTITY
KPSE00B18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00B18-32S
Internal Part NumberEIS-KPSE00B18-32S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00B18-32S
Related LinksKPSE00, KPSE00B18-32S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00B18-32S Details Description
Related parts for KPSE00B18-32S
ASSY, RCPT, 64 POS, B SLOT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 35V 250A DISC 9MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TFLEX HR420 18" X 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC PLAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf