ITT Cannon, LLC KPSE00E12-10P
KPSE00E12-10P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00E12-10P
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KPSE00E12-10P.pdf
Availability of KPSE00E12-10P
QUANTITY
KPSE00E12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00E12-10P
Internal Part NumberEIS-KPSE00E12-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00E12-10P
Related LinksKPSE00, KPSE00E12-10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00E12-10P Details Description
Related parts for KPSE00E12-10P
AC/DC CONVERTER 13.8V 550W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 12A TO-220AB datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 8BIT LV N-INV 20SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 62POS 2MM SMD datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IMP100,S,H,RA2P10C,UG,OEW39 datasheet.pdf
HIGH TEMP POWER datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf