ITT Cannon, LLC KPSE00E14-12PDX
KPSE00E14-12PDX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00E14-12PDX
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KPSE00E14-12PDX.pdf
Availability of KPSE00E14-12PDX
QUANTITY
KPSE00E14-12PDX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00E14-12PDX
Internal Part NumberEIS-KPSE00E14-12PDX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00E14-12PDX
Related LinksKPSE00E, KPSE00E14-12PDX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00E14-12PDX Details Description
Related parts for KPSE00E14-12PDX
IDC CABLE - MPR30K/MC34M/X datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 7.5KV PHOTO FET 6-SMD datasheet.pdf
IC DIFF CONVERT/ADC DRIVER 8MSOP datasheet.pdf
RES 604K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 1.35A 63 MOHM SMD datasheet.pdf