ITT Cannon, LLC KPSE00E18-11SXDZ
KPSE00E18-11SXDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00E18-11SXDZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE00E18-11SXDZ.pdf
Availability of KPSE00E18-11SXDZ
QUANTITY
KPSE00E18-11SXDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00E18-11SXDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE00E18-11SXDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00E18-11SXDZ
Related LinksKPSE00E1, KPSE00E18-11SXDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00E18-11SXDZ Details Description
Related parts for KPSE00E18-11SXDZ
CONN RECEPT 4POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
DUPLEXER OPT FIBER BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT LOPRO DL 74POS 1MM SMD datasheet.pdf
SSD 24GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 21POS datasheet.pdf
ANT PHANTOM UHF 470-490 NMO WHT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS 8SOIC datasheet.pdf
HDM SMPR180F G (CUTS) datasheet.pdf
100UF 10V 6,5X18MM 125C 4000H datasheet.pdf