ITT Cannon, LLC KPSE00E18-32S
KPSE00E18-32S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00E18-32S
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE00E18-32S.pdf
Availability of KPSE00E18-32S
QUANTITY
KPSE00E18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00E18-32S
Internal Part NumberEIS-KPSE00E18-32S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00E18-32S
Related LinksKPSE00, KPSE00E18-32S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00E18-32S Details Description
Related parts for KPSE00E18-32S
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FUSE 10A 550V 13.8X54.5MM BS 88 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 124VTLA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO214AA datasheet.pdf