ITT Cannon, LLC KPSE00E20-39PF0
KPSE00E20-39PF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00E20-39PF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 39POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KPSE00E20-39PF0.pdf
Availability of KPSE00E20-39PF0
QUANTITY
KPSE00E20-39PF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00E20-39PF0
Internal Part NumberEIS-KPSE00E20-39PF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00E20-39PF0
Related LinksKPSE00E, KPSE00E20-39PF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00E20-39PF0 Details Description
Related parts for KPSE00E20-39PF0
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
ANTENNA GPS 1.575GHZ 25MM datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IR FLEXCAM THERM IMAGER 60HZ datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRP BULLET MLE datasheet.pdf
POT 100 OHM 225W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
SR BTS FT 58 10 ASY datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ PCIE SMD datasheet.pdf
56UF 400V 22X25MM 85C 15000H datasheet.pdf