ITT Cannon, LLC KPSE00E20-39PXDN
KPSE00E20-39PXDN picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00E20-39PXDN
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KPSE00E20-39PXDN.pdf
Availability of KPSE00E20-39PXDN
QUANTITY
KPSE00E20-39PXDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00E20-39PXDN
Internal Part NumberEIS-KPSE00E20-39PXDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00E20-39PXDN
Related LinksKPSE00E2, KPSE00E20-39PXDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00E20-39PXDN Details Description
Related parts for KPSE00E20-39PXDN
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.276" NYLON WHITE datasheet.pdf
BOARD SIGNAL ANALYSIS PICKIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BALUN GSM/DCS/PCS/CDMA 1850MHZ datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE20PC26PC 15 PSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
RJF TV FIELD SQ FLANGE RECEPT AT datasheet.pdf
PLUG INSERT 6PIN CRIMP datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE M12 4POS IDC datasheet.pdf