ITT Cannon, LLC KPSE00F10-6PA206
KPSE00F10-6PA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00F10-6PA206
Brief Description
KPSE 6C 6#20 PIN RECP
Datasheet Download
KPSE00F10-6PA206.pdf
Availability of KPSE00F10-6PA206
QUANTITY
KPSE00F10-6PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00F10-6PA206
Internal Part NumberEIS-KPSE00F10-6PA206
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00F10-6PA206
Related LinksKPSE00F1, KPSE00F10-6PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00F10-6PA206 Details Description
Related parts for KPSE00F10-6PA206
CONN PLUG 6POS 94V-0 UNI-MATE datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 GL/W SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
I/O PANEL 1RU 16 T datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 10POS datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
LED XLAMP 5700K WHITE 36V SMD datasheet.pdf