ITT Cannon, LLC KPSE00F12-3SY
KPSE00F12-3SY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00F12-3SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE00F12-3SY.pdf
Availability of KPSE00F12-3SY
QUANTITY
KPSE00F12-3SY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00F12-3SY
Internal Part NumberEIS-KPSE00F12-3SY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00F12-3SY
Related LinksKPSE00, KPSE00F12-3SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00F12-3SY Details Description
Related parts for KPSE00F12-3SY
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 12POS .050" SMD datasheet.pdf
IC CTLR BUCK 2/3/4PHASE 40-QFN datasheet.pdf
CONN MALE-ON-WIRE 12POS 28AWG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0047UF RADIAL datasheet.pdf
ANTENNA DUAL BAND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf