ITT Cannon, LLC KPSE00F20-39PY
KPSE00F20-39PY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00F20-39PY
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KPSE00F20-39PY.pdf
Availability of KPSE00F20-39PY
QUANTITY
KPSE00F20-39PY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00F20-39PY
Internal Part NumberEIS-KPSE00F20-39PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00F20-39PY
Related LinksKPSE00F, KPSE00F20-39PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00F20-39PY Details Description
Related parts for KPSE00F20-39PY
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 63VDC 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG M-SERIES 42POS datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ SHORT PULSE datasheet.pdf
IC CURRENT MIRROR 5:1 SOT23-6 datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONICAL 0.4MM datasheet.pdf
RES SMD 1.23K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf