ITT Cannon, LLC KPSE00F20-41SX
KPSE00F20-41SX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00F20-41SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE00F20-41SX.pdf
Availability of KPSE00F20-41SX
QUANTITY
KPSE00F20-41SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00F20-41SX
Internal Part NumberEIS-KPSE00F20-41SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00F20-41SX
Related LinksKPSE00F, KPSE00F20-41SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00F20-41SX Details Description
Related parts for KPSE00F20-41SX
MEMORY CARD FLASH 192MB datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BRACKET COMPUTER EISA/ISA 15POS datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND CLEAR 50' datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HI SPEED 16VQFN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf