ITT Cannon, LLC KPSE00F22-55PF0
KPSE00F22-55PF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00F22-55PF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 55POS
Datasheet Download
KPSE00F22-55PF0.pdf
Availability of KPSE00F22-55PF0
QUANTITY
KPSE00F22-55PF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00F22-55PF0
Internal Part NumberEIS-KPSE00F22-55PF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00F22-55PF0
Related LinksKPSE00F, KPSE00F22-55PF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00F22-55PF0 Details Description
Related parts for KPSE00F22-55PF0
FIXED IND 330UH 570MA 800 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT .6A NC/NO NYLON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
IPD M30 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
EMITTER UV 410NM 1A datasheet.pdf