ITT Cannon, LLC KPSE00F22-55SY
KPSE00F22-55SY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00F22-55SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE00F22-55SY.pdf
Availability of KPSE00F22-55SY
QUANTITY
KPSE00F22-55SY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00F22-55SY
Internal Part NumberEIS-KPSE00F22-55SY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00F22-55SY
Related LinksKPSE00F, KPSE00F22-55SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00F22-55SY Details Description
Related parts for KPSE00F22-55SY
IC CPLD 160MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.070 T/H GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CTV 6C 6#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
34 MHz, CBFET Fast Settling Op Amp IC datasheet.pdf