ITT Cannon, LLC KPSE00P12-10S
KPSE00P12-10S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00P12-10S
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KPSE00P12-10S.pdf
Availability of KPSE00P12-10S
QUANTITY
KPSE00P12-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00P12-10S
Internal Part NumberEIS-KPSE00P12-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00P12-10S
Related LinksKPSE00, KPSE00P12-10S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00P12-10S Details Description
Related parts for KPSE00P12-10S
RES SMD 34K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WRIST STRAP DUAL ADJ SNAPS 6'CRD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX HOTLINK 100-LBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf