ITT Cannon, LLC KPSE00P20-39PY
KPSE00P20-39PY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00P20-39PY
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KPSE00P20-39PY.pdf
Availability of KPSE00P20-39PY
QUANTITY
KPSE00P20-39PY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00P20-39PY
Internal Part NumberEIS-KPSE00P20-39PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00P20-39PY
Related LinksKPSE00P, KPSE00P20-39PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00P20-39PY Details Description
Related parts for KPSE00P20-39PY
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 480MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/3V 225MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf