ITT Cannon, LLC KPSE01A22-55S
KPSE01A22-55S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE01A22-55S
Brief Description
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE01A22-55S.pdf
Availability of KPSE01A22-55S
QUANTITY
KPSE01A22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE01A22-55S
Internal Part NumberEIS-KPSE01A22-55S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE01A22-55S
Related LinksKPSE01, KPSE01A22-55S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE01A22-55S Details Description
Related parts for KPSE01A22-55S
RES 14K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR VERT OE GRN 30 datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR PAR/PWM SSOP30 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123 datasheet.pdf