ITT Cannon, LLC KPSE01E16-26S
KPSE01E16-26S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE01E16-26S
Brief Description
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE01E16-26S.pdf
Availability of KPSE01E16-26S
QUANTITY
KPSE01E16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE01E16-26S
Internal Part NumberEIS-KPSE01E16-26S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE01E16-26S
Related LinksKPSE01, KPSE01E16-26S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE01E16-26S Details Description
Related parts for KPSE01E16-26S
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC SMC datasheet.pdf
CARD GUIDE FR 6.5X0.078" RUST datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 4" 8A CRS datasheet.pdf
TPUTTY 502 FG2 090 9" X 9" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf