ITT Cannon, LLC KPSE01E22-21S
KPSE01E22-21S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE01E22-21S
Brief Description
CONN RCPT 21POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE01E22-21S.pdf
Availability of KPSE01E22-21S
QUANTITY
KPSE01E22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE01E22-21S
Internal Part NumberEIS-KPSE01E22-21S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE01E22-21S
Related LinksKPSE01, KPSE01E22-21S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE01E22-21S Details Description
Related parts for KPSE01E22-21S
DIODE ZENER 30V 1W POWERDI123 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 83MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 910PF 2.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 210POS .050" SMD datasheet.pdf
QKE HDR SS STR DP datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 32SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A ROCKER datasheet.pdf