ITT Cannon, LLC KPSE01F16-26SY
KPSE01F16-26SY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE01F16-26SY
Brief Description
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE01F16-26SY.pdf
Availability of KPSE01F16-26SY
QUANTITY
KPSE01F16-26SY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE01F16-26SY
Internal Part NumberEIS-KPSE01F16-26SY
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE01F16-26SY
Related LinksKPSE01F, KPSE01F16-26SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE01F16-26SY Details Description
Related parts for KPSE01F16-26SY
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W MINI5 datasheet.pdf
IC PLD 8MC 5NS 20PLCC datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST 100MA 6 SOP 400V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST SPEED UP datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf