ITT Cannon, LLC KPSE01F22-55SW
KPSE01F22-55SW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE01F22-55SW
Brief Description
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE01F22-55SW.pdf
Availability of KPSE01F22-55SW
QUANTITY
KPSE01F22-55SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE01F22-55SW
Internal Part NumberEIS-KPSE01F22-55SW
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE01F22-55SW
Related LinksKPSE01F, KPSE01F22-55SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE01F22-55SW Details Description
Related parts for KPSE01F22-55SW
JUMPER-H1506TR/A3049A/H1506TR12" datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO -24V 1A TO220-3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 1% 80W datasheet.pdf
I2 DIE (ATP-203) (190475810) datasheet.pdf
BNB ZACK STRIP 10-SECTION datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
AA,150,24,44,LK,XX ASSEMBLY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 0.75W datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf