ITT Cannon, LLC KPSE02A16-8P
KPSE02A16-8P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02A16-8P
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPSE02A16-8P.pdf
Availability of KPSE02A16-8P
QUANTITY
KPSE02A16-8P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02A16-8P
Internal Part NumberEIS-KPSE02A16-8P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02A16-8P
Related LinksKPSE02, KPSE02A16-8P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02A16-8P Details Description
Related parts for KPSE02A16-8P
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1.5W 2615 datasheet.pdf
TEMP MONITOR PNL MNT +6F TO -7F datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V 1% BP 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.8A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC DO215AB datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
JM RELAY 1 FORM A 6VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf