ITT Cannon, LLC KPSE02A18-32P
KPSE02A18-32P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02A18-32P
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE02A18-32P.pdf
Availability of KPSE02A18-32P
QUANTITY
KPSE02A18-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02A18-32P
Internal Part NumberEIS-KPSE02A18-32P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02A18-32P
Related LinksKPSE02, KPSE02A18-32P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02A18-32P Details Description
Related parts for KPSE02A18-32P
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ8 datasheet.pdf
HEAT SINK 94MM X 94MM X 27MM datasheet.pdf