ITT Cannon, LLC KPSE02A20-41S
KPSE02A20-41S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02A20-41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE02A20-41S.pdf
Availability of KPSE02A20-41S
QUANTITY
KPSE02A20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02A20-41S
Internal Part NumberEIS-KPSE02A20-41S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02A20-41S
Related LinksKPSE02, KPSE02A20-41S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02A20-41S Details Description
Related parts for KPSE02A20-41S
DIODE ZENER 2.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE CLAMPS, 1 1/4" datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
HOUSING datasheet.pdf
ATTENUATOR DGTL GAAS 2BIT 6-SOT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 17MM datasheet.pdf