ITT Cannon, LLC KPSE02A24-61S
KPSE02A24-61S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02A24-61S
Brief Description
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE02A24-61S.pdf
Availability of KPSE02A24-61S
QUANTITY
KPSE02A24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02A24-61S
Internal Part NumberEIS-KPSE02A24-61S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02A24-61S
Related LinksKPSE02, KPSE02A24-61S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02A24-61S Details Description
Related parts for KPSE02A24-61S
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR TRIPLE 20-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 84PGA datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf