ITT Cannon, LLC KPSE02A24-61SW
KPSE02A24-61SW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02A24-61SW
Brief Description
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE02A24-61SW.pdf
Availability of KPSE02A24-61SW
QUANTITY
KPSE02A24-61SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02A24-61SW
Internal Part NumberEIS-KPSE02A24-61SW
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02A24-61SW
Related LinksKPSE02A, KPSE02A24-61SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02A24-61SW Details Description
Related parts for KPSE02A24-61SW
TRANSMITTER FIBER OPTIC 15.5MBPS datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 300W OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 800V 16A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf