ITT Cannon, LLC KPSE02E12-10SXF0
KPSE02E12-10SXF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E12-10SXF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 10POS
Datasheet Download
KPSE02E12-10SXF0.pdf
Availability of KPSE02E12-10SXF0
QUANTITY
KPSE02E12-10SXF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E12-10SXF0
Internal Part NumberEIS-KPSE02E12-10SXF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E12-10SXF0
Related LinksKPSE02E1, KPSE02E12-10SXF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E12-10SXF0 Details Description
Related parts for KPSE02E12-10SXF0
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 38A D2PAK datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 96 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf