ITT Cannon, LLC KPSE02E14-15P
KPSE02E14-15P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E14-15P
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPSE02E14-15P.pdf
Availability of KPSE02E14-15P
QUANTITY
KPSE02E14-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E14-15P
Internal Part NumberEIS-KPSE02E14-15P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E14-15P
Related LinksKPSE02, KPSE02E14-15P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E14-15P Details Description
Related parts for KPSE02E14-15P
BOARD EVAL FOR AD5405 datasheet.pdf
SOLID STATE SWITCH HALL EFFECT datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER HEX ADV HS 14-SOIC datasheet.pdf
IC DESERIALIZER LVDS 48LQFP datasheet.pdf
HDR STR DR.DP SMT TR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.3A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf