ITT Cannon, LLC KPSE02E14-15PA71
KPSE02E14-15PA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E14-15PA71
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPSE02E14-15PA71.pdf
Availability of KPSE02E14-15PA71
QUANTITY
KPSE02E14-15PA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E14-15PA71
Internal Part NumberEIS-KPSE02E14-15PA71
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E14-15PA71
Related LinksKPSE02E1, KPSE02E14-15PA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E14-15PA71 Details Description
Related parts for KPSE02E14-15PA71
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 388BGA datasheet.pdf
RES 3.48M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 420MA 850 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 550MA 250 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 865MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
INSERTION TOOL SFP+ 1X1 datasheet.pdf
1000UF 16V 9.5X38 85C AXI datasheet.pdf