ITT Cannon, LLC KPSE02E14-15SA206
KPSE02E14-15SA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E14-15SA206
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE02E14-15SA206.pdf
Availability of KPSE02E14-15SA206
QUANTITY
KPSE02E14-15SA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E14-15SA206
Internal Part NumberEIS-KPSE02E14-15SA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E14-15SA206
Related LinksKPSE02E1, KPSE02E14-15SA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E14-15SA206 Details Description
Related parts for KPSE02E14-15SA206
CABLE ENTRY HOUSING 6POS GREEN datasheet.pdf
IC GATE MULT-FUNC CONFIG SC70-6 datasheet.pdf
2M THICK DNET CABLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A STMITEFLAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf