ITT Cannon, LLC KPSE02E14-19PX
KPSE02E14-19PX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E14-19PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPSE02E14-19PX.pdf
Availability of KPSE02E14-19PX
QUANTITY
KPSE02E14-19PX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E14-19PX
Internal Part NumberEIS-KPSE02E14-19PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E14-19PX
Related LinksKPSE02E, KPSE02E14-19PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E14-19PX Details Description
Related parts for KPSE02E14-19PX
CONN SOCKET RCPT .030-.033 30AU datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 500V 16A TO220AB datasheet.pdf
COUNTER LCD 5 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 361NFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.01UF RADIAL datasheet.pdf