ITT Cannon, LLC KPSE02E14-19PX
KPSE02E14-19PX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E14-19PX
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPSE02E14-19PX.pdf
Availability of KPSE02E14-19PX
QUANTITY
KPSE02E14-19PX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E14-19PX
Internal Part NumberEIS-KPSE02E14-19PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E14-19PX
Related LinksKPSE02E, KPSE02E14-19PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E14-19PX Details Description
Related parts for KPSE02E14-19PX
HOOK-UP STRND 14AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SW TEMP DUAL OUT 8-UMAX datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 4KX9 15NS 28DIP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.1A 22 MOHM TH datasheet.pdf
CAP SILICON 0.1UF 15% 11V 0603 datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf