ITT Cannon, LLC KPSE02E16-26PA71
KPSE02E16-26PA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E16-26PA71
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE02E16-26PA71.pdf
Availability of KPSE02E16-26PA71
QUANTITY
KPSE02E16-26PA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E16-26PA71
Internal Part NumberEIS-KPSE02E16-26PA71
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E16-26PA71
Related LinksKPSE02E1, KPSE02E16-26PA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E16-26PA71 Details Description
Related parts for KPSE02E16-26PA71
CONN HEADER XA 7POS 2.5MM TIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
08P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
SURGE PROTEC TERM BLOCK 24VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 220A TO-220-3 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 8A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER STACKING datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf