ITT Cannon, LLC KPSE02E20-16PA206
KPSE02E20-16PA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E20-16PA206
Brief Description
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPSE02E20-16PA206.pdf
Availability of KPSE02E20-16PA206
QUANTITY
KPSE02E20-16PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E20-16PA206
Internal Part NumberEIS-KPSE02E20-16PA206
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E20-16PA206
Related LinksKPSE02E2, KPSE02E20-16PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E20-16PA206 Details Description
Related parts for KPSE02E20-16PA206
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 3ST 8B 24DIP datasheet.pdf
IC FIFO REGISTER 4X16 16SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V 10% BX 1808 datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf