ITT Cannon, LLC KPSE02E20-39SX
KPSE02E20-39SX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E20-39SX
Brief Description
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE02E20-39SX.pdf
Availability of KPSE02E20-39SX
QUANTITY
KPSE02E20-39SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E20-39SX
Internal Part NumberEIS-KPSE02E20-39SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E20-39SX
Related LinksKPSE02E, KPSE02E20-39SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E20-39SX Details Description
Related parts for KPSE02E20-39SX
MOSFET N-CH 60V 7.7A I-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
14+14 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC BATT OV PROT LI-ION 8WSON datasheet.pdf
RES 50M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 9C P 36" WHT JACKS datasheet.pdf
SINGLE 2-INPUT NAND GATE SOT953 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
26500 8C 8#12 PIN PLUG datasheet.pdf
MOD DC/DC REG 3A 25BGA datasheet.pdf