ITT Cannon, LLC KPSE02E20-41SA206
KPSE02E20-41SA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E20-41SA206
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
KPSE02E20-41SA206.pdf
Availability of KPSE02E20-41SA206
QUANTITY
KPSE02E20-41SA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E20-41SA206
Internal Part NumberEIS-KPSE02E20-41SA206
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E20-41SA206
Related LinksKPSE02E2, KPSE02E20-41SA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E20-41SA206 Details Description
Related parts for KPSE02E20-41SA206
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 16POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 38-QFN datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf