ITT Cannon, LLC KPSE02E22-55PXA206
KPSE02E22-55PXA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E22-55PXA206
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPSE02E22-55PXA206.pdf
Availability of KPSE02E22-55PXA206
QUANTITY
KPSE02E22-55PXA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E22-55PXA206
Internal Part NumberEIS-KPSE02E22-55PXA206
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E22-55PXA206
Related LinksKPSE02E22, KPSE02E22-55PXA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E22-55PXA206 Details Description
Related parts for KPSE02E22-55PXA206
FIXED IND 150UH 860MA 400 MOHM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 3.0K OHM 1% RAD datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 352-FCBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 22A TO-3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
IC BATTERY PWR MONITOR 8-TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
INC,12-24VDC,NPN/PNP,ABZ PHASE datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf