ITT Cannon, LLC KPSE02E22-55SZ
KPSE02E22-55SZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E22-55SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE02E22-55SZ.pdf
Availability of KPSE02E22-55SZ
QUANTITY
KPSE02E22-55SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E22-55SZ
Internal Part NumberEIS-KPSE02E22-55SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E22-55SZ
Related LinksKPSE02E, KPSE02E22-55SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E22-55SZ Details Description
Related parts for KPSE02E22-55SZ
RES SMD 200K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1.2A SP3SUA datasheet.pdf
IC CONV 2CH CAP TO DGTL 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 100V X7R 0612 datasheet.pdf
OSC MEMS 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC FPGA 492 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf