ITT Cannon, LLC KPSE02E22-55SZ
KPSE02E22-55SZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E22-55SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE02E22-55SZ.pdf
Availability of KPSE02E22-55SZ
QUANTITY
KPSE02E22-55SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E22-55SZ
Internal Part NumberEIS-KPSE02E22-55SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E22-55SZ
Related LinksKPSE02E, KPSE02E22-55SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E22-55SZ Details Description
Related parts for KPSE02E22-55SZ
IC OPAMP CURRENT SENSE RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 9.2A IPAK datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 12"L X 10"W datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 6.2A SOT89 datasheet.pdf
RES 442K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH S-MINI FET datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 30A datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf