ITT Cannon, LLC KPSE06A16-8SX
KPSE06A16-8SX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06A16-8SX
Brief Description
CONN PLUG 8POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06A16-8SX.pdf
Availability of KPSE06A16-8SX
QUANTITY
KPSE06A16-8SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06A16-8SX
Internal Part NumberEIS-KPSE06A16-8SX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06A16-8SX
Related LinksKPSE06, KPSE06A16-8SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06A16-8SX Details Description
Related parts for KPSE06A16-8SX
IC PROGRAM 2.930V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT I2C 833SPS 12-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
S1017-1.0X50 datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 730MA 735 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 100MHZ 8WSON datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf