ITT Cannon, LLC KPSE06A18-32S
KPSE06A18-32S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06A18-32S
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
KPSE06A18-32S.pdf
Availability of KPSE06A18-32S
QUANTITY
KPSE06A18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06A18-32S
Internal Part NumberEIS-KPSE06A18-32S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06A18-32S
Related LinksKPSE06, KPSE06A18-32S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06A18-32S Details Description
Related parts for KPSE06A18-32S
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
COVER PLATE FOR SNGL 1.390 DIA datasheet.pdf
TUBING SQ ZINC 4951 SERIES 3M datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.475" UNIV datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 96K FLASH 48-QFN datasheet.pdf
RES 900 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf