ITT Cannon, LLC KPSE06A22-21S
KPSE06A22-21S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06A22-21S
Brief Description
CONN PLUG 21POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06A22-21S.pdf
Availability of KPSE06A22-21S
QUANTITY
KPSE06A22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06A22-21S
Internal Part NumberEIS-KPSE06A22-21S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06A22-21S
Related LinksKPSE06, KPSE06A22-21S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06A22-21S Details Description
Related parts for KPSE06A22-21S
RES SMD 137 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B QUAD 64LQFP datasheet.pdf
CABLE STL-FTL-FTL-TERMINTR 650MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RSV 1.6 LSF 4 GR 4.5 AU datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT. RAMP TRIM datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf