ITT Cannon, LLC KPSE06B12-10P
KPSE06B12-10P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06B12-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE06B12-10P.pdf
Availability of KPSE06B12-10P
QUANTITY
KPSE06B12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06B12-10P
Internal Part NumberEIS-KPSE06B12-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06B12-10P
Related LinksKPSE06, KPSE06B12-10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06B12-10P Details Description
Related parts for KPSE06B12-10P
CONN HEADER 5POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY 4POS W/6" LEAD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
FUSE MICRO2 BLADE 32V SLVR SHUNT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1A 500 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf